DEDKOV OTOK

Moje daleč najboljše letošnje odkritje med ilustratorji in otroškimi zgodbarji je Benji Davies. Njegova večkrat nagrajena slikanica Dedkov otok, ki jo sinu berem že, odkar je dopolnil 2 leti, je pri nas doma ena najbolj branih, in verjamem, da bo tako še dolgo – nenazadnje je v osnovi namenjena otrokom, starejšim od 5 let.

Dedkov otok je poln živih barv, ki jo zamejuje črna. Izrisane podobe so velike in preproste, hkrati pa na nekaterih straneh, sploh če pobliže pogledate pragozd in notranjost dedkove hiše, polne podrobnosti in predmetov.

Sprašujete po zgodbi te slikanice? Ah, tako neulovljiva je v svojem bistvu. Če jo povzamem, se vam bo zdela kar nekoliko preveč žalostna za otroke, a če jo boste zares doživeli, tega čustva ne boste začutili.
 

Žiga in dedek nekega dne odrineta na prav posebno potovanje. Znajdeta se na krasnem otoku, kjer se veliko pogovarjata, uredita si prebivališče, se kopata in se spoprijateljita z gručo živali. A čas je, da se Žiga odpravi domov. Dedek se ne bo vrnil z njim. Zakaj bo ostal na otoku? Kako bo Žiga prenesel to ločitev?

Slikanica ne ponuja teh odgovorov. Davies nam v obliki dedkove razglednice daje vedeti, da se ljubezen in prijateljstvo z daljavo ne izgubita. Minljivost je pravzaprav le ideja odraslih. O njej se je z otrokom vredno pogovarjati znova in znova in ta slikanica je lahko odlično izhodišče za to.

Besedila je ravno prav za mlajše malčke, dejanskega prostora za razmislek pa več kot dovolj tudi za odraslega, zato je slikanico vredno prebirati v različnih obdobjih življenja.

Benji Davies redno objavlja na Facebooku.

 

Benji Davies: DEDKOV OTOK (Založba Zala, 2015, 32 str., prevedla Mateja Črv Sužnik in Miha Sužnik)

Dodaj odgovor